درمان بیماری های زالو

جلوگیری از مرگ و میر زالو

اولین و اساسی‌ترین فاکتور که زندگی زالو ها را به خطر می‌اندازد، دمای بالا می‌باشد که سریعاً سبب تحلیل رفتن قدرت و توان زالو و در نتیجه مرگ این موجود می‌شود.

علاوه‌بر دمای بالا نوسان دمایی نیز برای زالو کشنده می‌باشد. مخصوصاً اگر به سرعت از یک محل با دمای پایین زالو را به محل دیگر با دمای بالا انتقال دهیم. در طبیعت زالوها در هنگام گرمای شدید به مکان عمیق پناه برده و در گل خود را مدفون می‌‌کنند تا بدین شکل بتوانند از گرمای شدید در امان بمانند.

فاکتور بعدی که زالوها را بسیار تحت شعاع قرار داده ارتعاشات و سر و صدا می‌باشد که مخصوصاً در حوضچه‌‌های پرورش و نگهداری زالوی مولد اگر چنین رخ دهد، سبب به تأخیر افتادن فصل زایش می‌شود. باید توجه شود محل و کارگاه پرورش زالو‌ جایی انتخاب گردد که کمترین سر و صدا را داشته باشد و حتی از نگهداری سگ در محل پرورش زالو و سر و صدای ایجاد شده از این جاندار اجتناب گردد.

عامل دیگر در از بین بردن زالوها و مخصوصاً قدرت جنسی زالو، رایحه‌ها و بوها متصاعد شده از محیط می‌باشد و باید تولیدکنندگان عزیز رعایت فرمایند در زمان حضور در کارگاه‌های زالو به هیچ عنوان از انواع ادکلن استفاده نگردد و همچنین بوی متصاعد شده از دخانیات نیز برای این موجود بسیار کشنده می‌باشد و حتی اگر انگشت فرد سیگاری که در تماس با نخ سیگار بوده در یک حوضچه برخورد نماید، سبب از بین رفتن صددرصدی زالوی موجود در حوضچه می‌باشد و این نکته مهم در کارگاه‌های پرورش زالو هیچ‌گاه از یادمان نرود که کارگاه پرورش زالو محل کسب و کار و درآمد می‌باشد نه محل تفریح و گردهمایی دوستان و آشنایان در آخر هفته و ورود افراد غیرمتفرقه اکیداً ممنوع می‌باشد یکی دیگر از دشمنان زالو می‌توانند خود آنها باشد. بدین شکل که زالوی گرسنه، زالوهای سیر و دارای وزن بیشتر را مورد هدف حمله قرار می‌دهند.

در فضاهای باز برخی از پرندگان شکاری نیز می‌توانند دشمن محسوب گردند که با کمک بندکشی اجسام براق همچون نایلون یا نوارهای براق در فضا با این دشمن به راحتی مبارزه نمود.

برخی از جوندگان همچون موش کور نیز می‌توانند با این جاندار دشمنی نمایند که برای مبارزه با این دشمن می‌توان در اطراف کارگاه برای جلوگیری از ورود این دشمنان به سمت کارگاه از گوگردپاشی استفاده نمود.

در کل بیماری‌ها ناشی از عوامل میکروبی یا ویروسی نیز با احتمال خیلی‌کم نیز ممکن است که با رعایت موارد اصولی در تولید از وقوع آنها جلوگیری می‌شود و در صورت مشاهده چنین عواملی سریعاً باید عوامل آسیب دیده را از سالم جداسازی و حوضچه‌ها را با آب گرم شست و شو، سپس به مدت حداقل ۴ ساعت در جلوی نور خورشید قرار داده و سپس مورد استفاده قرار دهید.

در کل در سیستم پرورش زالو در خصوص دشمنان و بیماری‌های این جانور به صراحت باید بیان داشت که پیشگیری بهتر و کم‌هزینه‌تر از درمان است و با رعایت اصول صحیح تولید پیشگیری نماییم.


شما عزیزان می توانید کلیه مطالب مربوط به مراحل پرورش زالو را از کانال طب سنتی ظهور به آدرس https://telegram.me/zohoorleech

دریافت کنید