لارو زالو یکی دیگر از انواع زالو در کنار زالو مولد و زالو پزشکی از حیث اندازه می باشد.لارو زالو ، بچه زالوهایی می باشندکه به اندازه دانه های برنج و دارای وزن یک گرم و کمتر هستند.
لارو زالو از پیله هایی به نام کوکون که توسط زالوی مولد گذاشته می شود، خارج می شود.
زالوهای مولد بیشتر کوکون‌هایشان (تخم‌هایشان) را در خاک لبه استخر یا اسفنج‌های میانی استخرها می‌گذارند. کوکون‌ها به وسیله کلیتلوم، که یک ناحیه غنی از غدد، وقع در یک‌‌سوم قدامی بدن زالو می‌باشند، تولید می‌شوند. سپس زالو یک ماده مغذی آلبومینی که هیرودوپین نامیده می‌شود داخل کوکون تزریق می‌کند، به مرور زمان هیرودوپین به تدریج سفت شده و رنگش از سفید به زرد قهوه‌ای تغییر می‌کند. کوکون آستر داخلی ظریفی دارد و با یک ماده پروتئینی اسفنج قهوه‌ای مایل به زرد پر شده است، کوکون آب را ذخیره می‌کند و جنین را از دهیدراتاسیون (کم‌آبی و خشک‌شدن) محافظت می‌کند. به هنگام بیرون آمدن لارو زالو از توده اسفنجی کوکون، مادر دو حفره کوچک در هر سر کوکونی که اکنون بیضوی شکل است، ایجاد می‌کند. سوراخ‌ها به اندازه تقریبی ۱-۰/۵ میلی‌متر هستند و به زالوی جوان کمک می‌کند که از کوکون‌ رهایی یابد. لارو زالو بیرون آمده تقریباً ۲-۱ سانتیمتر طول و ۵/۱-۱ میلی‌متر قطر دارد (از نظر فیزیکی شبیه دانه‌های برنج) و در جهت تکمیل روند تکاملی‌اش، بعد از بیرون آمدن از تخم متحمل دگردیسی نمی‌شود. وقتی که لارو زالوها از تخم بیرون می‌آیند، بدنشان اساساً همانند زالوهای بزرگ است با این تفاوت که فقط کمربند تناسلی را دارا نمی‌باشند. طول مدت جنین‌زایی بسیار وابسته به دماست که در طبیعت می‌توانند از چند روز تا یک زمستان کامل طول بکشد. در حدود ۲ تا ۳ هفتگی زالوهای جوان قادرند پوست طعمه‌‌شان را سوراخ کنند، البته شایان ذکر است تا بیش از ۳ ماه لارو زالو می‌تواند بدون غذا زنده بماند.
از آنجائیکه زالوها پیله هایشان را که شامل ۱۰ تا ۳۰ تخم هستند در خاک ساحل مرداب ها می گذارند محتویات ، مواد معدنی ، ترکیبات ، گیاهان و جانوران موجود در منطقه ی ساحلی نقش مهمی در تولید مثل زالوها به عهده دارند .
قرار دادن پیله ها در مناطق ساحلی ، جایی که زالوهای تازه متولد شده از خشک شدن و غرق شدن در اَمانند، می تواند به عنوان نوعی از نگهداری اولیه از لارو زالو در نظر گرفته شود .
لارو زالو پس از خروج از تخم ابتدا محتویات نطفه را ترک کرده و به فضایی که از آن خارج شده اند باز می گردند تا تغذیه کنند ، سپس زالوهای جوان شروع به تغذیه از مواد کف آب و ارگانیسم های پلانکتونی نموده، سپس به تغذیه از دوزیستان پرداخته و نهایتاً به مرحله ی تغذیه از جانوران می رسند .